Suomen ja Baltian suurin hampurilaisketju Hesburger jatkaa levittäytymistään ulkomaille. Ketju suunnittelee avaavansa kolme uutta ravintolaa Valko-Venäjälle vuoden 2017 aikana.
Valko-Venäjän ensimmäinen Hesburger avasi ovensa viime lauantaina (28.1) maan pääkaupungissa Minskissä, ja se työllistää tällä hetkellä 25 henkilöä.
– Hesburger on Baltian suurin hampurilaisketju. Valko-Venäläiset matkustavat paljon Baltian maissa ja ovat matkoillaan tutustuneet Hesburgerin tuotteisiin. Seuraava looginen askeleemme oli siirtyä Valko-Venäjän markkinoille. Liiketoiminnastamme Valko-Venäjällä vastaa franchise-yrittäjämme. Hankkeen kokonaisinvestointi liikkuu 280.000 eurossa, kertoo Hesburgerin kansainvälisten toimintojen kehittämisestä vastaava johtaja Ieva Salmela.
Hesburgerin kuuluisat kastikkeet ja majoneesit valmistetaan Hesburgerin omalla tehtaalla Kaarinassa ja viedään sieltä myös Valko-Venäjän ravintoloihin. Valko-Venäjällä Hesburgerin tuotevalikoima koostuu hampurilaisista, tortilloista, aterioista, välipaloista ja jälkiruoista.
Hesburger-ravintoloita löytyy nyt yhdeksästä eri maasta: Suomesta, Virosta, Latviasta, Liettuasta, Venäjältä, Saksasta, Ukrainasta, Bulgariasta ja nyt myös Valko-Venäjältä.